Weekend pod znakiem bezpieczeństwa dzieci
Setki dzieci i ich opiekunów wzięły udział w akcji „Bezpieczeństwo od małego”, która odbyła się w minioną sobotę (9 maja) w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Zorganizowane przez KRBRD wydarzenie było zwieńczeniem obchodów III Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ 2015, poświęconego w tym roku bezpieczeństwu dzieci na drogach.
III Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ obchodzony w dniach 4-10 maja 2015 stanowił ważny kamień milowy w ramach Dekady działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tydzień BRD i przeprowadzona w tym czasie światowa kampania #SaveKidsLives, miała na celu:
- ratowanie życia dzieci,
- zwrócenie uwagi na to, co spotyka dzieci na światowych drogach,
- zainicjowanie działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym.
Zwieńczeniem polskich obchodów był piknik „Bezpieczeństwo od małego”, podczas którego najmłodsi oraz ich opiekunowie mogli dowiedzieć się, jak wpływać na bezpieczeństwo swoje i innych. Piknik był podzielony na sektory: inżynieria, edukacja, nadzór i ratownictwo, co skłaniało dzieci do podjęcia zupełnie różnych działań i zdobycia wiedzy w czterech obszarach, które składają się na systemowe zarządzanie bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
– Każdy z partnerów pikniku, niezależnie czy była to organizacja rządowa, pozarządowa czy akcja prowadzona w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, przygotował wyjątkowe stoisko, pełne ciekawych i niepowtarzalnych atrakcji. Istotne jest to, że aktywności przygotowane przez naszych partnerów nie powielały się, zapewniając tym samym edukacyjną różnorodność prezentowanych zagadnień – komentuje Agata Foks, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Wśród najchętniej odwiedzanych przez maluchów atrakcji, znalazły się m.in. Szpital dla Pluszaków, czyli edukacja z zakresu Pierwszej Pomocy dla dzieci i ich rodziców, otwarty teatr z udziałem dzieci czy malowanie bezpieczeństwa (czyli jak dzieci postrzegają bezpieczne ulice). Najmłodsi chętnie brali również udział w torze przeszkód dla rowerów i hulajnóg, prezentacjach pojazdów ratowniczych, sprzętu używanego przez Policję m.in. radiowozów i motocykli, warsztatach z przygotowywania koszulek oraz kamizelek odblaskowych, a także teoretycznych testach na kartę rowerową.
Dorośli mieli natomiast możliwość skorzystania z porad eksperckich, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach na drogach, pokazów poprawnego montowania fotelików w pojeździe oraz prawidłowego umiejscowienia i zapięcia w nim dziecka, warsztatów z zakresu bezpieczeństwa osób niewidomych jako uczestników ruchu drogowego oraz prezentacji zasad działania fotoradarów.
Gościem specjalnym imprezy był wielokrotny Mistrz Polski w rajdach samochodowych Kajetan Kajetanowicz, który promował bezpieczną jazdę dzieląc się swoim doświadczeniem kierowcy rajdowego.
Równocześnie w trakcie trwania wydarzenia, Polski Czerwony Krzyż zorganizował szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, ratownictwa i pomocy socjalnej. Ponadto prowadzony był pobór krwi i promocja honorowego krwiodawstwa. Odbyły się również Parkowe Mistrzostwa Nordic Walking dla Seniorów.
– Aktywizacja najmłodszych uczestników ruchu drogowego poprzez konkursy przygotowane przez KRBRD, partnerów pikniku oraz występ gościa specjalnego Kajetana Kajetanowicza, z pewnością poruszyły wyobraźnię maluchów i poprzez zabawę edukowały, a to właśnie było głównym celem organizowanego przez nas wydarzenia – mówi Agata Foks, Sekretarz KRBRD. – Dlaczego takie akcje są potrzebne? Aby budować świadomość społeczną i w praktyczny sposób, przy udziale ekspertów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, „uczyć bezpieczeństwa” nie tylko dzieci, ale również ich opiekunów – dodaje.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na drogach ginie corocznie około 186 300 dzieci – jedno co cztery minuty. W 2014 roku w Polsce miało miejsce 3 210 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 80 dzieci poniosło śmierć, a 3 509 doznało obrażeń. W stosunku do roku 2013 zmalała: liczba wypadków o 244 (-7,1%), liczba zabitych o 10 dzieci (-11,1%) i liczba rannych o 238 dzieci (-6,4 %).
Nie ma prostych, jednowymiarowych rozwiązań, które w wystarczający sposób ograniczałyby szerokie spektrum zagrożeń, na które narażone są dzieci na drogach. Dziesięć najbardziej znanych strategii, które umożliwiają zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym na drogach to:
- Kontrola prędkości
- Zmniejszenie liczby przypadków prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu
- Korzystanie z kasków przez rowerzystów i motocyklistów
- Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych
- Zwiększenie widoczności dzieci na drodze i umożliwienie im lepszego widzenia drogi
- Poprawa infrastruktury drogowej
- Przystosowanie konstrukcji pojazdu
- Wdrożenie etapowego przyznawania uprawnień do kierowania pojazdem
- Zapewnienie właściwej opieki nad dziećmi, które odniosły obrażenia
- Nadzór nad dziećmi przebywającymi w pobliżu dróg
Na fotorelację z pikniku zapraszamy na FB: Włącz Myślenie: https://www.facebook.com/wlaczmyslenie/posts/845086872193659
Celem projektu koordynowanego przez KRBRD była realizacja dwóch priorytetów Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020: kształtowanie bezpiecznych zachowań wśród uczestników ruchu drogowego oraz ochrona uczestników ruchu drogowego.